این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

نگهداری و رطوبت رسانی به توتون

این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)

اول از همه اينكه بهترين كار، پيشگيری از خشك شدن توتون است كه نياز به نگهداری صحيح از توتون دارد كه شامل ظرف مناسب نگهداري و رطوبت دهی به موقع در صورت لزوم است.
اما برای هر كس ممكن است پيش بيايد كه توتون مورد استفاده بر اثر باز ماندن درب قوطی و ... به حدی خشك شود كه قابل استفاده نباشد.


توتون خشك براي بسياری نامطلوب است چون جدای اينكه خشك و با حرارت بالا مي سوزد، طعم و عطر واقعی خود را نيز نشان نميدهد.
توتون خشك را مي شود كنار گذاشت و استفاده نكرد يا به نحوي براي احيای دوباره به رطوبت دهی به آن پرداخت كه ممكن است كمی طول بكشد.

چگونه توتون خشک را دوباره مرطوب کنیم؟

اگر از توتون پیپ به درستی نگهداری کنید نباید خشک شود، ولی مطمئن هستم این بلا بر سر بسیاری از توتونهای ما آمده است. درب قوطی یا پاکت توتون را باز می کنیم و یادمان می رود آن را در جای مناسب بگذاریم.ولی یادتان نرود که توتون را دور نریزید چون برخلاف سیگاربرگ می توان به آسانی آن را احیا نمود.در این مقاله قصد دارم راهکارهایی جهت مرطوب کردن مجدد توتون خشک شده ارائه دهم.
درباره صنعت بسته بندی توتون بیشتر بدانید...

توتون میکس
در ابتدا باید به این نکته بپردازم که همه توتون ها نیاز به مرطوب کردن ندارند و برخی افراد توتونهای با رطوبت کمتر را دوست دارند. من خود علاقه دارم که برخی توتونها را خشکتر استفاده کنم ولی عده ای اعتقاد دارند توتون خشک، طعم خود را از دست داده و نیاز به مرطوب کردن دارد.بهرحال این مساله تا حدی سلیقه ای هم هست.

توصیه می کنم شما نیز بر اساس خواسته خود عمل کنید و در صورت نیاز توتون را مرطوب کنید.لازم است ذکر کنم چون توتون پیپ از توتون سیگار برگ زبرتر است نیاز به مرطوب کردن تدریجی نخواهد داشت.توتون پیپ باید چقدر مرطوب باشد؟توتون پیپ باید به قدری کم رطوبت داشته باشد تا اثر کند سوزی توتون را به همراه داشته و طعم مطلوبی از آن را ارائه دهد. توتون پیپ میبایستی با پک های آرام و منظم به خوبی بسوزد و زمانی که توتون را بین انگشتان خود قرار می دهید دست شما به هیچ وجه خیس نشود و آنقدر هم خشک نباشد که توتون به آسانی بشکند.توتون هایی که مصرف کننده خیلی آنها را مرطوب کرده باشد به سختی روشن شده و پک های سنگینی هم لازم دارند و مرتبا خاموش خواهند شد. توصیه ما بر این است که بهتر است از توتون های قوطی فلزی استفاده کنید چون زمان خرید به دلیل پلمب هوا بودن کیفیت اصلی خود را دارند و بهتر است توتون را به درستی نگهداری کنید تا کار به مرطوب کردن مجدد نرسد.

۱.استفاده از دیسک مرطوب کننده:
این روش بهترین روش نگهداری توتون خارج از هیومیدور به شمار میرود و طرفداران بسیار زیادی دارد. می توان با غوطه ور ساختن یک دیسک سکه ای مرطوب کننده در داخل آب مقطر (سه دقیقه) و سپس قرار دادن آن داخل جعبه توتون،آن را مرطوب نمود. دیگر نیازی به بیرون آوردن رطوبت ساز نیست و هرگاه احساس می کنید رطوبت توتون کم شده است این کار را دوباره انجام خواهید داد.رطوبت سازها زمان انقضا نداشته و کافیست با نگهداری صحیح مانع شکستن آن بشوید.

 نگهداری و رطوبت رسانی به توتون

۲.استفاده از اسفنج:
اسفنج تازه و استفاده نشده ای بردارید، تکه ای چهار گوش از آن را بریده و پس از مرطوب کردن با آب مقطر، داخل ظرف توتون قرار دهید.

۳.روش دستمال کاغذی:
توتون را درون کاسه ای از جنس شیشه قرار داده و دستمالی را که آغشته به آب مقطر است درون آن قرار دهید.همچنین می توان از آب گرم استفاده نمود یا دستمال مرطوب شده را روی ظرفی گذاشت و داخل مایکروویو قرار داد تا بیشتر به مرطوب کردن کمک کند.به هرحال این دستمال را روی ظرف شیشه ای حاوی توتون قرار دهید و با تکه ای پلاستیک، به نرمی در ظرف را بگذارید و چند ساعت صبر کنید تا توتون مرطوب شود.

۴.روش اسپری با آب:
توتون را روی سطح صافی از دستمال یا کاغذ قرار دهید و به آرامی با ظرفی حاوی آب مقطر،آب را روی توتون اسپری کنید.دقت کنید از ظروفی که قبلا حاوی مواد شیمیایی بوده استفاده نکنید.پس از اسپری کردن آب مقطر،به آرامی توتونها را کمی جابجا کنید و سپس به داخل ظرف قبلی برگردانید.بعد از حدود یک روز توتون مرطوب خواهد شد.

نگهداری و رطوبت رسانی به توتون

یادتان باشد در هنگام ایجاد رطوبت در همه روشها فقط از آب مقطر استفاده کنید.تنها توتونی را مرطوب کنید که از خشکی در حال خرد شدن است.اگر توتون را زیاد از حد مرطوب کنید ممکن است کپک بزند. بعنوان آخرین نکته یادتان باشد که وقتی توتون مرطوب شد،ابزار رطوبت ساز را از داخل جعبه خارج سازید تا توتون بیش از حد مرطوب نشود. (در مورد دیسک رطوبت ساز این مورد الزامی ندارد)ساخت هومیدور برای توتون پیپ:هومیدور وسیله ای است چوبی که برای نگهداری توتون پیپ و یا سیگار برگ به کار میرود. این جعبه منفذ خروج هوا تقریبا ندارد و با کمک یک رطوبت ساز، رطوبت مورد نیاز برای توتون پیپ یا سیگار برگ را مهیا می کند.
بهزاد ن.

رطوبت مناسب برای توتون

اصطلاحی در زمینه میزان رطوبت در توتون وجود دارد تحت عنوان :

Moisture By Weight ( MBW )

به معنی میزان رطوبت نسبت به وزن ! یعنی میزان رطوبت موجود نسبت به مقدار وزن توتون .

حال این میزان رطوبت اگر در رنج 8_10 باشد توتون خشک می شود که البته هستند پیپ کشهایی که دوست دارند اینگونه توتون ها را مصرف کنند .

در توتون های مختلف و در برش های گوناگون ممکن است این میزان رطوبت برای گروهی قابل قبول باشد .

مثلا در خانواده لاتاکیا و یا ویرجینیا و برلی و در برش های فلیک و روپ و کیک ...!

میزان این متغیر در رنج 12_14 خوب و قابل قبول محسوب میشود برای توتون هایی که در مرحله استفاده شدن هستند یعنی مصرف کننده در حال استعمال توتون می باشد.

در رنج 15_18 مقدار قابل قبول و مطلوب برای تولید کنندگان و در مرحله تولید و بسته بندی توتون می باشد.
در این مرحله میزان رطوبت بیشتری لازم است تا وقتی به دست مصرف کننده برسد رطوبت مطلوب را داشته باشد.

و در آخر در رنج 18_24 توتون به مرحله چسبناکی و خراب شدن می رسد و برای مصرف و استعمال دارای رطوبت بالایی است و هر چه این متغیر بالاتر رود روند خراب شدن توتون سرعت میگیرد مخصوصا در آب و هوای گرم.

توجه داشته باشید که رطوبت مناسب برای سیگار و توتون پیپ متفاوت است.

سیگار در رطوبت محیطی بین %65 تا %70 نگهداری میشود !

در حالی که میزان رطوبت لازم برای توتون پیپ کمتر و در حدود %60 می باشد.

در این میزان رطوبت توتون می تواند به میزان MBW مناسب که در حدود 12 می باشد دست پیدا کند.

با بالا رفتن میزان رطوبت محیط میزان MBW نیز به سرعت افزایش پیدا میکند و به طور مثال در رطوبت محیطی 66% میزان MBW به 14 خواهد رسید که خب مسلما میزان مطلوبی برای نگهداری توتون مصرفی نخواهد بود.

نکاتی درباره نگهداری توتون:

در مورد نگهداری توتون و پیرو آن مسئله رطوبت رسانی به توتون لازم دانستم نکته ای را توضیح بدهم :
اگر قصد نگهداری توتون را دارید باید توجه داشته باشید که بدلیل وجود میکرو ارگانیسم ها در توتون و محیط اطراف ، همیشه احتمال کپک زدن و از بین رفتن کیفیت توتون وجود دارد.مخصوصا اینکه شرایط لازم برای نگهداری توتون اصولا مرطوب و نسبتا گرم است و مناسب رشد انواع میکرو ارگانیسم ها !!حتی گاهی دیده شده سنگ های رطوبت سازی که برای حفظ رطوبت توتون استفاده می شوند خود دچار کپک زدگی می شوند !!برای جلوگیری از این مشکل چند توصیه ارائه می دهیم :اولا سعی کنید توتون مصرفی خودتان را به اندازه مصرف تهیه کنید و در قوطی بسته بندی نگهداری و تازه مصرف کنید .اگر هم تعداد بیشتری توتون تهیه می کنید و تنوع مصرف دارید پیشنهاد میکنم برای نگهداری توتون بیش از یکی دو هفته ، سعی کنید از جارهای شیشه ای استفاده کنید ، توجه داشته باشید که بعد از تهیه شیشه و قبل از استفاده از آن حتما با اب جوشیده آن را استریل کنید.مطلب دیگر اینکه هیچگاه سنگ رطوبت ساز را در تماس مستقیم با توتون قرار ندهید .و از همه مهمتر اگر برای رطوبت رسانی از سنگ استفاده می کنید هیچ گاه از آب معمولی و یا بدتر از از آب معدنی که حاوی املاح بسیار است استفاده نکنید !حتما سعی کنید برای ایجاد رطوبت از آب مقطر و یا آب جوشیده استفاده کنید .
بازهم تاکید میکنم سعی کنید توتون را تازه از فروشگاه توتون پاسارگادتاباک تهیه کنید که نیاز به نگهداری طولانی نباشد تا بتوانید از توتون تازه ، نهایت لذت را ببرید .

همچین از وسایل زیر هم می تونید برای نگهداری توتون استفاده کنید :

1- کیف نگهداری کوتاه مدت توتون جهت حمل روزانه چرم ایرانی پوشش نانو داخلی جهت حفظ رطوبت

 کیف نگهداری کوتاه مدت توتون

 

2- جار كوچك جهت حمل توتون مصرف روزانه

جار كوچك جهت حمل توتون

 

 

خواندن 9102 دفعه