این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

پويش نه به قليان

این مورد را ارزیابی کنید
(60 رای‌ها)

چرا قلیان از سیگار مضرتر است؟

دخانیات عامل اصلی بروز ۵۲بیماری، ۲۴نوع سرطان و ۱۲درصد بیماری‌های غیرواگیر است و دود تحمیلی آن می‌تواند منجر به آسم، عفونت گوش میانی و عفونت ریه شود.
دود ناشی از استعمال محصولات دخانی حاوی بیش از ۷۰۰۰ نوع ماده شیمیایی است که بیش از ۷۰ ماده آن سمی و سرطان‌زا هستند. باید توجه کرد که دخانیات عامل اصلی بروز ۵۲ بیماری، ۲۴ نوع سرطان و ۱۲ درصد بیماری‌های غیر واگیر است. توجه به رعایت حقوق افراد غیرسیگاری خصوصاً کودکان، زنان و بیماران امری است که امروزه در دنیا بخشی از حقوق شهروندان محسوب می‌شود و بر همین اساس طبق ماده هفت آیین‌نامه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات به منظور حفظ سلامت عموم به ویژه محافظت در مقابل استنشاق تحمیلی دود سیگار، استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع است.

انواع دود سیگار:
دود سیگار اولیه: بخشی از دود است که از درون سیگار و توتون عبور می‌کند و سپس وارد دهان و ریه فرد سیگاری شده و موجب بروز بیماری در فرد سیگاری می‌شود.
دود ثانویه: دودی که مستقیماً از نوک روشن و مشتعل سیگار به وجود آمده و همچنین دود حاصل از بازدم فرد سیگاری که از ریه فرد سیگاری خارج و وارد محیط می‌شود و توسط اطرافیان فرد سیگاری استنشاق می شود، است که زیان‌بارتر از دود اولیه است.
دود ثالثیه: ذرات و سموم دود سیگار در هوا منتشر شده و روی اشیاء، لباس و موی فرد سیگاری می‌نشیند. حال اگر کودک در تماس با این اشیا باشد یا در آغوش فرد سیگاری قرار گیرد، آلاینده‌ها وارد بدن کودک می‌شود.
دود سیگار مضر تر است یا قلیان؟
بسیاری از مردم بر این باورند که استعمال قلیان خطر کمتری نسبت به سیگار دارد. در حالی که قلیان نه تنها به اندازه سیگار اعتیاد آور است، بلکه به دلیل شیوع استفاده از آن بسیار مضرتر از سیگار است. با کشیدن قلیان افراد در هر دم و بازدم دود زیادتری را با نفس‌های عمیق‌تر نسبت به سیگار فرو می‌دهند و این روند ممکن است تا یک ساعت به طول انجامد. همچنین استفاده مشترک از لوله‌های قلیان و افزودن اسانس‌های معطر و میوه‌ای، بیماری‌های عفونی مانند تبخال، سل، هپاتیت، حساسیت و آلرژی را ایجاد می‌کند. باید توجه کرد که هر نخ سیگار برابر با ۱۲ پک است و هر پکِ سیگار ۳۰ میلی‌لیتر دود وارد ریه می‌کند. همچنین در هر بار مصرف قلیان و با هر پک قلیان ۴۰۰ میلی‌لیتر دود وارد ریه می‌شود. یکبار مصرف قلیان مساوی با مصرف ۱۰۰ نخ سیگار است.
بنابر اعلام جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، باید بدانیم که دود تحمیلی مواد دخانی بر زنان باردار نیز اثرات سوء دارد که شامل زایمان زودرس و سقط جنین خواهد بود. همچنین این دود بر روی جنین نیز آثاری چون وزن کم نوزاد هنگام تولد، اختلال در رشد ریه جنین، سندروممرگ ناگهانی نوزاد، تشنج ناشی از تب، کاهش ضریب هوشی کودک، اختلالات رفتاری و سایر حساسیت‌ها را به دنبال دارد. آثار سیگار کشیدن والدین بر کودکان نیز می‌تواند به بیماری‌هایی چون آسم، عفونت گوش میانی، عفونت ریه، افزایش احتمال سیگاری شدن در سنین نوجوانی و جوانی و ... منجر شود.

منبع: ایسنا

 


چوب قلیان:

شاید براتون جالب باشه که بدونید درخت سرخدار که شانس ثبت در فهرست میراث طبیعی بشری یونسکو رو داره و به دلیل رنگ و نقش مساحت کمی که در دنیا داره منحصر به فرده، داره تو ایران به چوب قلیون تبدیل میشه
قليان دشمن انسان
آسيب جدي براي نسل جديد
نه به دختران قليانی
قليان دشمن محيط زيست

 


 مصرف قلیان ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:
از هر هفت نفر یک نفر قلیان مصرف می کند
و سن مصرف دخانیات به ۱۳ سال کاهش داشته
و پای کم سن ها به قهوه خانه باز شده
و مصرف قلیان ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است

 


مواد سرطان‌زا در تنباکوهای معطر:


ستاد کشوری کنترل دخانیات:
?۸۰ درصد مواد تشکیل دهنده توتون های معطر دارای مواد شیمیایی سرطان‌زا هستند و به غیر از مواد حلقوی سرطان‌زایی که در ترکیبات آنها استفاده شده است انواع سموم حشره‌کش و دفع آفات، قارچ‌های سمی، کپک‌ها، فلزات سنگین و… نیز در آنها دیده شده است.
?اگر ایران همین روند افزایش مصرف دخانیات را در پیش گیرد در ۴۰ سال آینده ما جزو پر مصرف‌ترین کشورها در مصرف دخانیات خواهیم بود.
?ارائه قلیان با یخ، شیر نارگیل و موارد اینچنی غیر مجاز است./ایسنا

 


تنباکو های معطر قلیان :

مواجه با بنزن موجود در تنباکو های معطر قلیان طی 3 تا 15 سال میتواند باعث بروز سرطان خون شود.
قلیان باعث ناباروری و تنفس دود آن باعث سرطان کودکان میشود.
آسیب دختران بیشتر از پسران و خطرات قلیان برای خانم ها بسیار بیشتر است.
اگر خانمی میشناسید که حتی یک سال قلیان مصرف می کرده حداقل هفت سال بعد اجازه بچه دار شدن دارد
نسل آینده در خطر است!
پویش مردمی
#نه_به_سیگار_و_قلیان
#نه_به_دختر_قلیانی
انجمن پیپ ایران پیشرو در مبارزه با مواد مخدر و ویپ و قلیان و سیگارت صنعتی
بازنشر حداکثری جهت آگاهی


✔️  پويش نه به قليان
وضعيت استفاده از قليان در دختران جوان ! بعضا از مرز قهوه خانه و كافي شاپ و سفره خانه عبور كرده و به صورتي عادي سازي شده ، كه جاي خود را در خانواده ها باز كرده !
در حالي اين روال عادي سازي در جريان است كه ، گويا كشيدن قليان براي دختر عيب نيست!
حال موضوع اينجاست كه ما در اين مقال بحث تبعيض جنسيتی نداريم ! بلكه وضعيت قرمز شده و خانواده هاي ايراني آگاه و مطلع از امور دختران خود نيستن ،
مادر در كمال خونسردی فكر مي كند دخترش دانشگاه و يا در نهايت بيرون با دوستان خود است !
در حالي كه دختر در لای دود گم شده است و خوشبينانه موضوع فقط به دود ختم مي شود !
شاید برای خواننده این پویش مردمی در مرحله اول این منع مصرف قلیان توسط دختران تعصبی یا عقب مانده به نظر برسد ، در حالی که هدف این پویش مردمی آگاهی خانواده ها از این آسیب اجتماعی و حواشی آن است!
صحنه ای را متصور بشید
که دختر ایرانی لای دود قلیان است
یاد داریم زمانی کشیدن سیگار توسط دختران پنهانی بود !
حال کار به جایی کشیده که قلیان میان دختر ها عادی شده و به نوعی تفریح تبدیل شده !
تفریحی ناسالم ! مضر برای سلامتی و تاثیر گذار برای نسل آینده !
دختران امروز ، مادران فردا هستن
مادران قلیانی دچار توتون های معسل عربی سرطانی و اعتیاد آور !
چطور می توان جلوی این آسیب اجتماعی را گرفت ؟ !
بازنشر این مطلب می تواند یک نسل را هوشیار ، بیدار و آگاه کند
قطعا همه ما مسئولیم
بازهم از ماسترو رحیمی پرچمدار این پویش مردمی متشکرم و امیدوارم از آسیب های این راه پر خطر در امان باشند .


  باورهای غلط خانم در مورد مصرف قليان
امروزه بسياري از خانم به كشيدن قليان تمايل نشان ميدهند تحقيقات نشان داده دليل تمايل خانم ها به چندين عامل بستگي دارد كه در ادامه خواهيم پرداخت
١-بسياري از خانم ها تصور غلط از مصرف قليان دارند كه دود قليان ضرر كمتري از سيگار دارد
تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقه‌ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار می‌گيردو مصرف قليان تاثير مستقيم بر روي مشكلات دهان و ريه دارد .
٢-دليل ديگري كه مصرف قليان در خانم ها مشاهده ميشود اين است كه خود را از خانم هاي ديگر متمايز ميبينند و يك نو تفريح و سرگرمي در بين دوستان خود قلمداد ميكنند
٣-آگاهي نداشتن از اثرات مخرب قليان و تاثيرات منفي كه ، مستقيم بر روي جنين ميگذارد .
باور غلط ديگر اين است كه خانم ها تصور ميكنند در دوران بارداري نبايد از دخانيات استفاده كنند در صورتي كه مصرف دخانيات مخصوصا قليان براي خانم ها اثرات دراز مدت بر روي حافظه كودك در اينده خواهد داشت .
سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان).


✔️ توتون‌های آغشته به مواد اعتیادآور/ مجلس باید تصمیم بگیرد
محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به قانون ممنوعیت استعمال قلیان در قهوه_خانه ها گفت:
▪️ وزارت بهداشت مکلف است این برنامه را دنبال کند. با توجه به اینکه توتون هایی که در این اماکن استفاده می شود زیر سوال است. بیش از ۳۰۰ نمونه از توتون‌ها توسط وزارت بهداشت آزمایش شد که در آنها مواردی از وجود مواد روان گردان و اعتیاد آور به دست آمد./ مهر
میزان «سرب» موجود در تنباکوهای معطر قلیان ۵۰ برابر حد مجاز است.
«بنزن» به عنوان خطرناك ترين حلال صنعتی در تنباكوهاي معطر وجود دارد./ ایرنا


 ضررهای قليان
يكي دیگر از مضرات قلیان، برخاسته ازاسانس های شیمیایی با بو و مزه میوه ای است که این نوع توتون ها بر اثر حرارت بالا هیدرولیز می شوند. در قلیان کش ها، سرطان های دهان، حلق و حنجره بیشتر دیده می شود و در قلیان همانند پیپ و چپق چون حرارت در راه های تنفسی فوقانی بسیار اثر می گذارد، دهان، حنجره و حلق در معرض خطر بیشتری هستند و این در حالی است که سرطان های ریوی در افراد سیگاری بیشتر نمود پیدا می کند مواد بیماری زایی که از تنباکوی عادی و میوه ای متصاعد می شود، سازوکار (مکانیسم) دفاعی بدن را از بین می برد و با مساعد شدن زمینه برای بیماری ها افراد به برونشیت و انسداد ریوی حاد مبتلا می گردند در مصرف قلیان مکش ریوی است و باید ریه ها را پر کرد. در حالی که برای سیگار، مکش دهانی هست و دود آن قورت داده می شود.
بنابراین دود قلیان که مضرتر است با مکش ریوی عمیق تر تا انتهایی ترین خانه های ریه نفوذ می کند و گاز مونواکسیدکربن باعث به وجود آمدن زمینه سرطان در خون شده و با غلظت خون، فشار آن نیز پایین آمده و نوسان پیدا می کند.
دكتر كار آموز
عضو انجمن پيپ


ریشه های اجتماعی قلیان کشیدن
روانشناسی معتقد است که قلیان خود انگیزه و کشاننده اصلی نیست کشاننده اصلی، خوش گذراندن است که به تدریج جنبه اعتیاد پیدا می کند روی آوردن بر چنین خوشگذرانی های ناشی از بیکاری و بی مسئولیتی بیشتر افراد است یعنی فردی که در محیط خانه هیچ نوع مسئولیتی از او خواسته نمی شود فضای زندگی اش را از اینگونه خوشی ها پر می کند و برای تخلیه روانی نیز در بین بسیاری از خانواده ها بخصوص قشر مرفه محدودیتی وجود ندارد لذا اینگونه اقشار به چنین پدیده ای روی می آورند و اقشار متوسط و پایین هم از آنان پیروی می کنند این مسئله در بین دختران بیشتر جنبه «مُد» پیدا می کند برای اینکه جلب توجه می نمایند.
مهم جدید بودن این پدیده در شهرهای بزرگ در بین دختران است وگرنه جنبه زیبایی ندارد. دختران نیز به گروه همسالان خود نگاه می کنند و می خواهند احساسات پسرانه مقابل با محدودیت های دخترانه و ابراز استقلال را در خودشان تقویت کنند.


جرم زائران سیگاری و معتاد در عربستان

براساس قوانین عربستان در اماکن عمومی شهرهای مکه و مدینه، استعمال دخانیات «ممنوع» است و احتمال دستگیری وجود دارد.
حمل یک گرم مواد مخدر توسط حجاج در عربستان حتی حکم اعدام دارد که قطع گردن با شمشیر است.
اگر از زائری انواع مواد مخدر و روانگردان به هر میزان کشف شود، ضمن جلوگیری از ادامه سفر و توقیف گذرنامه، وی در مرحله اول به مدت یک تا پنج سال و در مرحله دوم پنج تا ۱۵ سال ممنوع‌الخروج از کشور می‌شود./ایسنا


  هشدار در مورد سرطان‌زا بودن قلیان‌های معطر

عضو جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران ضمن هشدار در مورد سرطان‌زا بودن قلیان‌های میوه‌ای و معطر گفت: خانواده‌ها و مسئولین باید نسبت به این مسئله حساس بوده و پیشگیری‌های لازم را انجام دهند./ فارس

نه به سیگار نه به قلیان نه به مواد مخدر
انجمن پیپ ایران
پیش رو در پویش مردمی #نه به قلیان

 


  جلال آل احمد :

 

هر چقدر ما ایرانی‌ها شلنگ قلیان به دست داریم این غربی‌ها کتاب در دست دارند و کتاب جزء لاینفک زندگی این مردم است ...
ما چوب حماقت‌مان را میخوریم آنها نان لیاقتشان را !

 

 

 

 


 

 

هشدار برای افراد قلیونی!

 اگر بعد مصرف قلیون فاز خنده گرفتید تعجب نکنید ! افزودن "گُل" به توتون برای شادی‌آور کردن قلیان

رئیس انجمن پزشکان ایران نسبت به اضافه کردن ماده مخدر "گل" به مواد توتون برای شادی‌آور کردن آن هشدار داد و گفت: همین موضوع باعث افزایش روزافزون استعمال قلیان در جوانان و نوجوانان شده است!

 

 

 

 

 


 کاربرد درمانی قلیان !

 

قلیان و ویپ از هر نوع تدخینی ضرر بیشتری دارد

در قدیم قلیان کاربرد درمانی داشت

عرق نعنا را به تنهایی درون قلیان بریزید و با مکیدن لوله، هوای عرق نعناع را به ریه ها منتقل کنید ، اینکار ریه ها را تقویت میکند و یک روش درمانی موثر است

در حالی که امروزه قلیان با توتون های معسل عربی سرطان زا دشمن درجه یک سلامتی است

 

 

خواندن 4801 دفعه