این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

جایگزین های چوب برایر برای ساخت پیپ

این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)

چوب برایر ( ریشه گل رشتی / گل حاج ترخانی ) اصلی ترین ماده برای ساخت پیپ بشمار میرود ولی در دوران قدیم ، زمانهایی ، بدلایل گوناگون مانند جنگ و رکود اقتصادی و ... دسترسی به برایر کم و یا ناممکن شده بود بهمین دلیل سازندگان بدنبال یافتن مواد ارزانتر و فراوانتر بودند اگر چه اینگونه چوبهای جایگزین ، سختی ، تخلخل و مقاومت کمتری در برابر آتش نسبت به چوب برایر داشتند ولی یک راه حل موقت بهتر از محروم شدن از کشیدن پیپ بود .

چوب های رایج جایگزین چوب برایر برای ساخت پیپ :
چوب افرا ، چوب گیلاس ، چوب گردوی سیاه ، چوب بلوط ، چوب بلسان بنفش نوعی اقاقیا چوب زیتون ، چوب انگور خرس ، چوب کهور ، چوب درخت راش ، چوب گردوی آمریکایی ، چوب برگ بوی کوهی یا درخت غار کوهی ، چوب درخت ماهون آمریکایی ، چوب درخت آبنوس .
از میان چوبهای نام برده شده چوب درخت گیلاس نسبت به بقیه چوبها هنوز هم کاربرد دارد . سازندگانی که از چوب درخت گیلاس در طیف وسیع برای ساخت پیپ استفاده میکنند تعداد انگشت شماری هستند که از میان آنها میتوان به کمپانی میسوری مرشام که بیشتر برای تولید پیپ های کورن کاب شناخته شده است ، نام برد .
کمپانی دانمارکی استنول که در حال حاضر به خاطر تولید پیپ های برایری شناخته شده است در سال 1942 به عنوان تولید کننده پیپ هایی از جنس چوب راش شروع بکار کرد .
اوضاع و احوال و شرایط سیاسی آن زمان واردات برایر را از کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه از طرق قانونی تقریبا غیر ممکن کرده بود . با پایان جنگ تجارت به روال معمول و قبلی خود بازگشت و چوب برایر وارداتی تبدیل به یکی از انتخاب های اصلی پائول نیلسن گردید با این وجود این کمپانی اصول اولیه خود را فراموش نکرده و در حال حاضر کلکسیونی بعنوان یادبود از پیپ هایی از جنس راش در طرح بولداگ ارائه میدهد . به دلیل اوضاع نابسامان دوران جنگ و کمبود توتون این پیپ ( طرح بولداگ ) با کاسه ای کوچک طراحی و ساخته شده بود .
یک ماده جایگزین دیگر برای چوب برایر ، مرتا ( چوبهایی که در اثر گذشت زمان بصورت سنگواره درآمده اند ) به شکل محدود میباشد .
هنگامی که چوب و الوار در محیط های باتلاقی قرار میگیرند و توسط کود های گیاهی و زغال سنگهای طبیعی پوشیده میشوند ، در این حالت امکان تجزیه و متلاشی شدن برای چوب وجود ندارد و به این صورت با گذشت زمان فرایند سنگ شدگی و تحجر شروع میگردد .
سازنده معروف ترور تالبرت علاوه بر پیپ های برایری ، پیپ هایی از چوب درخت بلوط 4500 ساله از مناطق باتلاقی شمال غربی فرانسه نیز تولید میکند .
در مقایسه با برایر ، مرتا چالشهای خاص خود را دارد :
چالش اول پیداکردن و استخراج آن است . مرتا را باید از زمینهای باتلاقی نرم و مناطق خاصی استخراج کرد برای این منظور از فرایند پیلینگ کردن ( استفاده از میله های بلند برای کاوش و بررسی زمین برای پیدا کردن کنده های سخت ) بهره میبرند . بعد از پیدا کردن منابع لازم با زحمت و مشقت زیاد در حجمهای زیاد شروع به استخراج مرتا میکنند بعد از استخراج فقط مقدار اندکی از مرتای بدست آمده برای تولید پیپ قابل استفاده میباشد که طی فرایند پیچیده ای آماده سازی شده و در ساخت پیپ مورد استفاده قرار میگیرد .

 

خواندن 15175 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 تیر 1399 08:39

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید