این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

میرشام

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

کلمه میرشام یک لغت آلمانیست برای توصیف ماده ای معدنی با بافتی نرم و به معنی کف روی آب دریاست و کنایه به این باور که از کف امواج دریای متراکم شده تشکیل شده است همانطور که در افسانه خدایان قدیم در داستان آفرودیت ، خدای زیبایی آمده است .به صورت سنگ معدنی کدر و غیر شفاف و به رنگ سفید یا کرم است که در هنگام استخراج بسیار نرم و شکننده می باشد اما هنگامی که در معرض نور خورشید یا گرم خانه ها یا کوره های پخت مخصوص قرار میگیرد ، سختی آن افزایش می یابد .
اکثر سنگ مرشام هایی که در بازار یافت میشوند از معادنی در آسیا و در منطقه اسکیشهیر در ترکیه به دست می آیند که به صورت توده سنگهای رسوبی در مناطقی خاص یافت میشوند و برای استخراج آنها زحمات و مشقات بسیاری کشیده میشود .
بعد از استخراج تراش خورده سپس خشک میشوند ، بار دیگر تراش خورده و بعد از آن با واکس مخصوص پولیش زده میشوند ، سپس بلوکهای خام میرشام به کارگاه های سراسر دنیا فرستاده میشوند تا با هنر دست استادکاران به شکل پیپ های زیبا ، چوب سیگار و اشیا و مجسمه های تزیینی و زیبا تراش خورده و روانه بازار میشوند .
میرشام یکی از دلایل شهرت و معروفیت منطقه اسکیشهیر ترکیه است .
سنگ میرشام در ساختمان تشکیل دهنده خود حاوی منیزیم وهیدروکسیکات میباشد . در کنار هم قرار گرفتن مناسب اتم های منیزیم ، سیلیکون ، هیدروژن و اکسیژن در قالب یک ساختار جامد کریستالی باعث تشکیل سپولایت ( ماده معدنی رسوبی که در دنیای پیپ به اسم میرشام شناخته میشود ) که برای مصرف دخانیات بسیار مناسب است، میشود . میرشام
شاید برایتان جالب باشد که ویدئوی رنگ دهی پیپ مرشام در ایران را ببینید...
اسکیشهیر خالص ترین و سفید ترین و قابل کنده کاری ترین سنگ میرشام در دنیا را داراست . معادن سنگ میرشام با بالا ترین کیفیت تنها در یک نقطه از جهان یافت میشوند و آن هم در منطقه ای در حدود 4 مایل مربع در شهر کوچک اسکیشهیر در مرکز ترکیه است .
بلوکهای سنگ میرشام به اشکال و سایزهای مختلف یافت میشوند . به دلیل داشتن چگالی کمتر در آب شناور میمانند ، در هنگام استخراج بافتی نرم شبیه صابون دارند که با گذشت زمان سخت تر میشوند . به دلیل رنگ سفید آن طلای سفید هم نامیده میشوند.معادن میرشام به صورت خانوادگی و توسط مردان خانواده های معدنچی ساکن منطقه در طول سال های متمادی اداره شده است . تمام مراحل اکتشاف و استخراج معادن به صورت دستی و با ابزارهای دستی انجام میگیرند . سنگ میرشام در عمق 200 تا 300 پایی از سطح زمین یافت میشوند . معدنچیان پس از استخراج توده های سنگ میرشام آنها را شسته و بر حسب درجه کیفیت به پنج دسته تقسیم بندی میکنند که هر کدام از این پنج دسته بر اساس سایز ، کیفیت رنگ ، میزان تخلخل ، یکنواختی و ... به 12 گروه تقسیم میشوند .
در حدود سیصد سال پیش اولین پیپ دست ساز میرشام ساخته شد و تا امروز نیز ، این پیپ های منحصربفرد و زیبا ، با هنر دست استادکاران این حرفه تولید میشوند .
اساتید ماهر و با تجربه هر یک از بلوکهای میرشام را به طور جداگانه و دقیق بررسی میکنند و بر اساس تجربه و مهارت اندوخته شده در طی سالیان ، بلوکها را به قطعات کوچکتر برش میزنند . سپس تکه های میرشام به مدت پانزده تا سی دقیقه درون آب قرارمیگیرند تا به استحکامی شبیه به پنیر برسند .
استادکاران ، فرم و شکل اولیه پیپ را بدون جزییات و قبل از اجرای سوراخکاری های لازم در ذهن خود اندازه گیری کرده و تکه های میرشام را به اندازه های لازم در می آورند.
همانند هر شیء دست ساز دیگری ، هیچ دو پیپ میرشامی شبیه یکدیگر نیستند .
تکه های تراش خورده میرشام درون کوره های مخصوص با حرارت بالا قرار میگیرند ، فرایندی که باعث از بین رفتن رطوبت موجود در میرشام میشود . سپس اجزای مختلف و اصلی پیپ شکل میگیرند ، ابتدا شنک تراشیده شده و فرم میگیرد و به اندازه و سایز مناسب برای استم مربوطه در می آید سپس با وسواس و دقت بالایی بدنه پیپ به وسیله سنباده های مخصوص و با درجه زبری متفاوت ، پولیش خورده میشود و برای مرحله واکس زدن آماده میشوند .
اگرچه انواع مختلف واکس با فرمولهای گوناگون برای این کار وجود دارند اما در این میان "بیزواکس" در تجانس و آمیزش با بهترین و مرغوبترین میرشامها باعث ایجاد رنگی قوی ، عمیق و زیبا میشود .
بعد از ذوب شدن و سفید شدن بیزواکس آماده است تا روی پیپ مالیده شود .
تفاوتهای ماهرانه و دقیق در رنگ پیپ های میرشام به طور عمد ایجاد شده که با فروبردن پیپ به دفعات و مدت زمان مشخص به وجود می آید .
میرشام بهترین طعم اسموک را به شما میدهد و زیباترین پیپی است که میتوانید داشته باشید . میرشام یکی از متخلخل ترین موادی است که در طبیعت یافت میشود . کل بدنه پیپ همانند یک فیلتر عمل کرده ، نیکوتین و مواد زائد توتون را جذب کرده و بهترین اسموک ممکن را برای شما به ارمغان می آورد . در میرشام اسموکی خنک و دلپذیری را تجربه میکنید که در سایر پیپ ها یافت نمیشود . هر چه قدیمی تر و کهنه تر میشود به رنگ قهوه ای عسلی در می آید و از نظر طعم و ظاهر بهتر میشود .
پیپ های مرشام با حداقل مراقبت و نگهداری یک عمر دوام می آورند و برخلاف پیپ های برایری نمیسوزند . پیپ های میرشام یک سرمایه گذاری واقعی به منظور لذت بردن از اسموکی بی نظیر است .
هرچند که میرشام در ظاهر بسیار زیبا به نظر میرسد اما زیبایی واقعی آنرا باید تجربه کرد .

خواندن 12575 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 15 بهمن 1398 16:44

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید