این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند
ساعت کار ۱۱ صبح تا ۸ شب | تعطیلات فقط با هماهنگی ۰۹۳۵۲۲۰۰۰۷۷

ملاحظاتي درباره پيپ و سلامت

این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)

گرچه ممکن است این متن برای مصرف کنندگان انواع مختلف دخانیات مفید باشد ولی در اصل این متن برای کسانی نوشته شده که می‌خواهند پيپ بكشند و به پیپ کشیدن ادامه بدهند و در عین حال از صدمات و بیماری‌های مرتبط تا حد امكان درامان بمانند.

یک قاعده درباره پیپ کشیدن (والبته درباره سیگاربرگ) آن است که دود حاصله مستقیما به داخل ریه فرستاده نمی‌شود . به همين جهت ميشود اميدوار بود ریه کمتر آسیب ببيند.
نکته دیگر اینکه پیپ کشیدن به اين دليل كه نیاز به یک آرامش نسبی و فضاى مناسب دارد، نسبت به سيگارت، تعداد دفعات کمتري استفاده مي شود.
پس ریسک اصلي پیپ کشیدن چیست؟

بطور خلاصه، مواد موجود در دود حاصل از توتون، برای دهان مضر است و می تواند طی سالها مصرف مداوم از بافتهای حساس عبور کند. می تواند سبب شکل گیری زخمهایی در دهان شود، مواد سرطانزای موجود در دود در آنجا جمع شود و ایجاد سرطان کند..
اين نه فقط در مورد زخمهای حاصله از دود بلکه درباره زخمهایی که به دلایل دیگر در دهان ایجاد شده اند و در معرض دود بوده اند نيز صدق مي كند.
راه چیست؟
به طور ساده کنار گذاشتن پیپ و هرگونه دخانيات! یا در صورت پذیرش ریسک مصرف دخانيات، انجام آنچه که در ادامه می آید.
البته ضمانتی برای عدم ابتلا به بیماری های مرتبط به دخانیات به هر حال وجود ندارد.
برای آنها که می خواهند پیپ کشیدن را در دراز مدت ادامه دهند راههای زیر پیشنهاد می شود:
ایجاد تعادل در مصرف: اگر 5 بار یا بیشتر در روز مصرف می کنید آنرا کاهش دهید به 1 تا 3 بار در روز. بهتر است هراز گاهی وقفه های طولانی تر ایجاد کنید که بافتهای دهان شما استراحت کند: یک روز.. یک هفته یا بیشتر.. يا به عبارتي گاهي روزه دخانيات بگيريد!
اگر زخم یا جراحتی هر قدر ناچیز در دهان یا روی لب شما وجود دارد براي مدتي از کشیدن خودداری کنید چون میتواند فرآیند درمان طبیعی زخمها را کند کرده و در مدت زمان طولانیتري زخمها را در معرض مواد مضر مذكور قرار بدهد.
هر زخم يا جراحت يا توده يا لكه در دهان، دردناك باشد يا نباشد، اگر طي دو هفته از بين نرود بهتر است مورد معاينه پزشك قرار گيرد.
نشانه هاي ديگر كه بايد مورد توجه باشد: بوي بد دهان يا نفس يا تغيير در مزه دهان، وجود توده در گردن، وجود ورم در صورت، دشواري بلع يا دشواري حركت دادن زبان، درد آرواره ها يا درد مزمن گوش، يا خونريزي در دهان بايد به موقع مورد توجه قرار گيرد و به آن رسيدگي پزشكي شود و تا وقتي برطرف نشده اند از دخانيات اجتناب شود.
پيپ را هميشه در يك محل از لب قرار ندهيد و مرتب آنرا جابجا كنيد. اين كمك مي كند تا حرارت دود روي يك نقطه از دهان متمركز نباشد. بين دفعات استفاده تا جايي كه ممكن است فاصله بيندازيد تا استراحتي به دهان داده باشيد.
از drink توام با دخانيات اجتناب كنيد. هرازگاهي ميان پيپ كشيدن و همچنين در انتها، آبي بنوشيد.
هميشه از نوشيدني هاي داغ اجتناب كنيد همچنين از غذاهاي بسيار ترش يا پر ادويه يا غذاهاي خشك كه لبه هاي تيزي دارند و به هر صورت خراش يا التهابي در دهان ايجاد مي كنند.
از خميردندانهاي طبيعي تر و دهانشويه هاي بدون الكل استفاده كنيد.
پيپ خود را تميز نگه داريد و از مايعات و ادوات تميز كننده مناسب آن استفاده كنيد و قبل از مصرف مجدد، بگذاريد پيپ كاملا خشك شود.
اگر از فيلتر(از هر نوع) استفاده مي كنيد بعد از هر بار مصرف آنرا عوض كنيد و در اين مورد اصلا صرفه جو نباشيد چرا كه استفاده مجدد از فيلتر آلوده مي تواند خطرناكتر از پيپ كشيدن بدون فيلتر باشد.
از كشيدن توتون بيش از حد مرطوب اجتناب كنيد چون مايعات حاصل از سوختن توتون به دهان راه مي يابد.
اگر در دهان شما سوزشي ايجاد شده است تا چند روز دست نگه داريد و روزي دو يا سه بار با آب نمك شستشو داده و قرقره نماييد.

بخاطر داشته باشيد كه بسياري از توتونهاي ارزان قيمت هستند كه افزودني هاي شيميايي دارند (به عنوان محافظ يا طعم دهنده يا ...) وممكن است اين افزودني ها مضراتي داشته باشند.توتونهاي گرانتر بعضا افزودني هاي كمتري دارند و به اصطلاع خالصتر هستند.وقتي پيپ مي كشيد دود را فرو ندهيد و در ريه ها وارد نكنيد.. دود پيپ از دود سيگارت سنگينتر است.
لذت پيپ كشيدن با لذت سيگارت متفاوت است. نيازي به فرو دادن دود پيپ براي لذت بردن نيست. پيپ را با آرامش و بدون عجله بكشيد. در غير اين صورت توتون بسيار داغ خواهد سوخت و علاوه بر اينكه عمر پيپ را كم خواهد كرد، سلامت دهان شما را به مخاطره خواهد انداخت.
مرتب از مسواك و نخ دندان استفاده كنيد و به آرامي سطح زبان را نيز مسواك بزنيد.سالي يكي دو بار براي پاكسازي و معاينه كلي دهان و دندان نزد دندانپزشك برويد.
نسبت به علايم هشيار باشيد. اگر ضربان قلب شما هنگام استفاده بالا مي رود يا اينكه به آساني سرما خورده يا به گلو درد دچار مي شويد و اينرا متوجه پيپ كشيدن ميدانيد، شايد اين كار براي شما مناسب نيست و بهتر است كنار بگذاريد.

29 ارديبهشت 94

بهزاد ن.

این متن توسط یک علاقمند به پیپ نوشته شده‌است نه یک پزشک. و صرفا حاوي نظرات شخصي نويسنده است.

خواندن 18892 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 آذر 1398 12:23

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید